czwartek, 22 września 2011
Witaj na swiecie
czwartek, 15 września 2011
Wyprawka dla noworodka
Czym kierować się przy wyborze wyprawki dla noworodka
Autorem artykułu jest Jarosław Dąbrowski
Narodziny dziecka niewątpliwie są ważnym i podniosłym wydarzeniem w każdej rodzinie, jednocześnie stanowiąc odpowiedzialne wyzwanie dla rodziców. Jednym z ważniejszych wyzwań z jakim przyjdzie zmierzyć się młodym rodzicom jest wybór odpowiedniej odzieży niemowlęcej.
Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego w rodzinie, to ważne i podniosłe wydarzenie. Ciężko wyrazić słowami uczucia i emocje jakich doświadczają nowi rodzice każdej maleńkiej i bezbronnej istotki, która po raz pierwszy spojrzała na świat i zachłysnęła się powietrzem. Niewątpliwie nie ma osoby, która nie odczuwałaby przemożnej radości z powodu narodzin nowego dziecka i powiększenia się rodziny. Narodziny są niewątpliwie istotnym momentem naznaczający poważne zmiany w życiu rodziców i stanowiący swoistą cezurę czasową oddzielająca poszczególne etapy życia. Niestety młodzi i niedoświadczeni rodzice mogą mieć jednak pewne kłopoty z właściwym wyborem ubranek niemowlęcych dla swoich pociech. Bardzo często nie wiedzą na co muszą zwrócić szczególną uwagę kupując ubranka, nie wiedzą też jaka ilość odzieży będzie im potrzebna.
Dokonując zakupu ubranek dla niemowląt należy przede wszystkim unikać wyrobów wykonanych w całości z syntetycznych włókien. Jednakże trzeba przyznać, że również wyprawka dla noworodka z materiałów takich jak na przykład welur, a więc zawierającej włókna syntetyczne, może być odpowiednia dla dziecka, zwłaszcza w chłodne dni. Dla bardzo wrażliwej skóry noworodka niewątpliwie najbardziej odpowiednia jest odzież wykonana z naturalnej bawełny. Jednak w ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka nowych odmian bawełny i wykonanych z niej ubranek. Okoliczność tam może powodować problem z wyborem ubranek pod względem składu surowcowego. Niewątpliwie wystarczający komfort niemowlęciu zapewni zwykła bawełna dobrej jakości, z której wyprodukowana jest większość ubranek dla niemowląt. Coraz częściej możemy spotkać się również z ubrankami wykonanymi z bawełny organicznej lub supimy.
Supima jest marką handlową najlepszej długowłóknistej bawełny. Charakteryzuje się ona wyjątkową lekkością i miękkością połączoną z nieprzeciętną wytrzymałością mechaniczną i zwartością. Dzięki wyższej niż w przypadku normalnej bawełny odporności na zmechacenie produkty z supimy charakteryzuje naturalny połysk. Supima daje się wyjątkowo łatwo barwić co skutkuje żywymi, jednolitymi i trwałymi barwami ubranek z niej wyprodukowanych. Z tych też powodów produkty z supimy adresowane są do najbardziej wymagających klientów ceniących sobie przede wszystkim najwyższą jakość. Z kolei bawełna organiczna pochodzi z upraw ekologicznych. Bawełna użyta do produkcji ubranek pochodzi ze specjalnych upraw i pozbawiana jest jakichkolwiek resztek środków ochrony roślin i polecana jest szczególnie wrażliwym dzieciom, np. alergicznym. Ponadto ten rodzaj bawełny zyskuje coraz większe grono zwolenników ze względu na przyjazne środowisku metody uprawy i produkcji włókien.
Dokonując wyboru ubranek warto też zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Bywa bowiem tak, że odzież nieznanych lub trudnych do zidentyfikowania producentów lub też pochodząca z państw Dalekiego Wschodu zawiera w swym składzie substancje chemiczne, użyte przy produkcji włókien lub barwieniu, które mogą okazać się szkodliwe dla dziecka, a nawet rodziców. Jeśli chodzi o kwestie użytkowe, to pierwsze ubranka dla niemowląt powinny być łatwe w zakładaniu i zapinaniu, ponieważ ubranie noworodka, dla osoby nie posiadającej wprawy i doświadczenia, może być dużym wyzwaniem. Dobrym i często stosowanym prze producentów rozwiązaniem są różnego rodzaju zatrzaski, umożliwiające błyskawiczne założenia i zapięcie ubranek. Rodzice czasem odwlekają moment zakupu pierwszej wyprawki dla noworodka i w efekcie trafiają do szpitala nie mając przygotowanych ubranek, które są w takiej sytuacji niezbędne, bo jak wiadomo szpital odzieży takiej nam nie zapewni. Przy takim obrocie spraw to zwykle na ojcu dziecka będzie spoczywał podniosły obowiązek zaopatrzenia niemowlęcia w wyprawkę. Dla spokoju warto więc nabyć pierwsze ubranka jeszcze sporo wcześniej przed oczekiwanym terminem rozwiązania ciąży. Należy również pamiętać o tym, że niemowlę szybko brudzi swoją ubranka, więc będzie wymagać kilku zapasowych kompletów ubranek.
Kończąc warto wspomnieć, że dokonując wyboru wyprawki dla noworodka koniecznie trzeba brać pod uwagę porę roku w której dziecko przyjdzie na świat, aby zapewnić dziecku maksymalny komfort termiczny. Młodzi rodzice będąc nadmiernie troskliwym, w dobrej wierze czasem przegrzewają swoje pociechy. Może to skutkować problemami skórnymi takimi jak odparzenia lub też dyskomfortem psychicznym niemowlęcia, które stanie się wtedy płaczliwe i marudne, a przez to pierwsze chwile życia dziecka zamiast najbardziej radosnymi mogą stać się uciążliwymi.
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
środa, 14 września 2011
Gimnastyka dla niemowląt
Gimnastyka dla niemowląt.
Autorem artykułu jest pash76
Gimnastyka dla niemowląt? - pewnie, że tak. Oczywiście musimy mu w tym pomóc. Taka gimnastyka pobudza układ trawienny maluszka, łagodzi kolkę niemowlęcą.
Czy niemowlę może się gimnastykować?
Pewnie, że tak! Oczywiście musimy mu w tym pomóc. Taka gimnastyka pobudza układ trawienny maluszka, łatwiej się wypróżnia i odgazowuje. Jest to też dobry sposób na łagodzenie kolki niemowlęcej. Ja gimnastykuję naszą córeczkę odkąd skończyła około 4 tygodnie. Jest to nasz codzienny poranny rytuał razem z przewijaniem i inną pielęgnacją.Gimnastyka trwa około 5 minut i jest bardzo prosta do wykonania. Pamiętaj, aby nic nie wykonywać na siłę! Najlepiej, aby dziecko miało na sobie jak najmniej ubranek, może być nagie, ale musimy pamiętać, że tylko, gdy w pomieszczeniu jest około 24-25 stopni C.
Zaczynamy!
1. Chwytamy dłonie w nasze dłonie i delikatnie potrząsamy rączkami, aby je rozluźnić.
2. Teraz 9 razy naprzemiennie przekładamy rączki wzdłuż ciała (jedna do góry, druga na dół).
3. Następnie 9 razy naprzemiennie krzyżujemy rączki na klatce piersiowej.
4. Przechodzimy do nóżek i też delikatnie potrząsamy, aby je rozluźnić.
5. Chwytamy osobno nóżki w kostkach i naprzemiennie krzyżujemy 9 razy.
6. Teraz łączymy na chwilę stópki. Uwaga! Jeśli twoje maleństwo nie miało jeszcze badania usg bioderek pomiń to ćwiczenie.Dotyczy to również kolejnego ćwiczenia.
7. Teraz przez chwilę wykonaj nóżkami “rowerek”(nóżki muszą być ułożone równolegle do siebie)..
8. 4 razy dociśnij zgięte w kolankach nóżki do brzuszka (też ułożone równolegle do siebie).
9. Chwyć zgiętą w kolanku prawą nóżkę i połącz ją z lewą rączką. Powtórz 6 razy.
10. Teraz w ten sam sposób, ale łączy się stópka z dłonią. Też 6 razy.
11. Na koniec 6 razy kolanko ze zgiętą w łokciu rączką.
12., 13., 14. To samo powtórz z lewą nóżką i prawą rączką.
Gimnastyka wykonana!
Praktyki tej nauczyłam się od wykwalifikowanej instruktorki, więc jest sprawdzona!
Powodzenia!
doświadczona mamuśka B.R.
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Najlepsza dieta dla niemowlaka
Odpowiednia dieta dla niemowlaka to podstawa
Autorem artykułu jest Sylwia Porada
Bez wątpienia najlepszym pokarmem dla niemowlaka jest mleko mamy, które zawiera wszystkie niezbędne składniki dla prawidłowego rozwoju dziecka.
Dzieci karmione piersią są bardziej odporne na choroby, ponieważ mleko mamy zawiera przeciwciała, które chronią przed wirusami i bakteriami. Niemowlęta karmione piersią rzadziej chorują na takie choroby jak: biegunki, zapalenia ucha środkowego, choroby układu oddechowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Pokarm mamy jest lekkostrawny i dostarcza maluchowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Świetnie dostosowuje się do zmiennych potrzeb dziecka. Co takiego zawiera w sobie ponadto mleko matki, że dieta dla niemowlaka powinna opierać się w pierwszych miesiącach życia dziecka tylko na nim? Składniki mleka mamy to woda (jest ona absolutnie czysta, przefiltrowana przez organizm matki), białko (to główny budulec zapewniający wzrost dziecka, lekkostrawne i łatwostrawne, ta jego część, która nie zostanie strawiona weźmie udział w procesach obronnych, trawiennych i regulacyjnych), tłuszcze (są głównym źródłem energii oraz budulcem dla mózgu i układu nerwowego, zawierają lipazę - enzym ułatwiający trawienie tłuszczów), węglowodany (budulec tkanki nerwowej dziecka), witaminy i składniki mineralne, które w pełni pokrywają zapotrzebowanie dziecka.
Mleko mamy zapobiega również wczesnemu rozwojowi alergii oraz powstawaniu w przyszłości otyłości, miażdżycy naczyń, nadciśnienia tętniczego, zawałom serca, alergiom łącznie z astmą oskrzelową. Zgodnie z zaleceniami WHO niemowlę powinno być karmione włącznie piersią prze pierwszych sześć miesięcy życia.
Jeśli kobieta wraca do pracy albo dziecko karmione piersią zbyt mało przybiera na wadze może okazać się konieczne wprowadzenie karmienia mieszanego. Niemowlę kilka razy dziennie jest karmione mlekiem mamy, pozostałe posiłki stanowi mleko modyfikowane. Pokarm mamy podany chociażby raz dziennie ma dla rozwoju dziecka ogromne znaczenie.
W przypadku, gdy mama czy to z powodów zdrowotnych czy też innych nie może karmić piersią dziecku podaje się mleko modyfikowane. Mieszankę przygotowuje tuż przed podaniem jej niemowlęciu. Oczywiście w miarę rozwoju dziecka stopniowo rozszerzamy jego dietę. Mleko mamy oraz mieszanki tylko do pewnego momentu zaspokajają całkowicie potrzeby małych organizmów. Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym rozpocząć należy po skończeniu 4. miesiącu życia. U niemowląt karmionych piersią dietę rozszerza się nie wcześniej jak po 5 miesiącu życia.
Na temat rozszerzania diety najlepiej porozmawiaj z pediatra który opiekuje się niemowlęciem, który uwzględni potrzeby Twojego dziecka, opierając się na schemacie żywienia dziecka mlekiem modyfikowanym lub na modelu żywienia niemowląt karmionych piersią.
Nowe pokarmy wprowadzamy do diety dziecka w postaci jedno lub dwu składnikowych papek warzywnych w niewielkich ilościach obserwując ewentualne niepokojące objawy mogące świadczyć o alergii na dany składnik pokarmowy lub alergii pokarmowej związanej z niedojrzałością układu trawiennego. Nietolerancja może objawić się wysypką, wymiotami, nieprawidłowym stolcem, biegunką lub bólami brzuszka. Zaleca się podawanie innych posiłków niż mleczne 2-3 razy na dzień w wieku od 6 do 8 miesiąca życia oraz 3-4 razy na dzień w wieku od 9 do 12 miesiąca życia.
Posiłek inny niż karmienie mlekiem kobiecym zaleca się podawać po zakończeniu karmienia piersią - w sytuacji, kiedy dziecko odmawia jedzenia / próbowania posiłków uzupełniających można odwrócić tę kolejność. Początkowo podajemy wszystko w postaci papki. Następnie ugniecione widelcem, nawet, jeżeli dziecko nie ma ząbków. Dziecko karmimy małą łyżeczką. Tak by w 12 miesiącu podawać jedzenie o małym stopniu rozdrobnienia - siekane lub z grubsza ugniecione. Ma to ogromny wpływ na prawidłowy rozwój aparatu mowy dziecka.
---Osesek- portal dla rodziców niemowląt i małych dzieci
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Jak nosić niemowlę?
Jak nosić niemowlę
Autorem artykułu jest Andrzej Linda
Wpojawił się na świecie! Jest taki malutki i delikatny. Wydaje się kruchy... Jak go wziąć na ręce, żeby nie zrobić krzywdy? Oto krótki kurs podnoszenia noworodka.
Wpojawił się na świecie! Jest taki malutki i delikatny. Wydaje się kruchy... Jak go wziąć na ręce, żeby nie zrobić krzywdy? Oto krótki kurs podnoszenia noworodka.
Dziecko powinno czuć się bezpiecznie na twoich rękach - a poczucie bezpieczeństwa zapewnia mu mama... pewna w swych ruchach.
1. Zanim weźmiesz dziecko na ręce, zdejmij pierścionki i zegarek, żeby na pewno nie zadrapać nimi malca.
2. Nagła zmiana pozycji „bez uprzedzenia" może być dla dziecka nieprzyjemna. Spójrz mu w oczka i powiedz czule, co zamierzasz zrobić: że zaraz uniesiesz je do góry, bo chcesz je przytulić.
3 * Wsuń głęboko jedną rękę pod główkę i szyję (plecki opierają się na twoim przedramieniu, główka leży w zgięciu ręki), a drugą dłoń pod pupę i plecki. Zatrzymaj ręce w tej pozycji przez chwilę, by dziecko przyzwyczaiło się do nowego „podłoża".
4. Delikatnie unieś dziecko. Trzymaj je w odległości około 30 cm od swojej twarzy (noworodek z tej odległości widzi najlepiej).
5. Pamiętaj, by biorąc na ręce i nosząc dziecko, bez względu na pozycję jego ciała cały czas przytrzymywać główkę - noworodek ma za słabe mięśnie, aby trzymać ją w pionie.
Kiedy malec skończy pół roku, zaczyna przejmować mimikę innych ludzi. Naśladuje uśmiech mamy, „małpuje" spojrzenie taty, „przejmuje" ptacz starszego brata. Dziecko stara się niczego nie przegapić z życia rodziny. Wystarczy, że wskażesz coś ręką, maluch już tam patrzy; powiesz coś do domownika, malec ma wzrok zwrócony wjego kierunku. Teraz ważne jest też twoje zainteresowanie „sprawami" pociechy. To tak, jakby malec oczekiwał rewanżu - skoro on interesuje się twoim życiem, ty zainteresuj się jego. Dziecko nie może dosięgnąć zabawki, więc różnymi dźwiękami i mimiką prosi
0 pomoc - podaj mu upragniony przedmiot, ale sięgaj po niego z równie wielkim wysiłkiem, jak uprzednio malec. Coś niepokoi niemowlaka i robi smutną minę? Weź go na ręce i z zatroskaną miną nazwij jego obawę i zapewnij, że jesteś obok.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Drewniane zabawki dla niemowlaka?
Zabawki drewniane bezpieczne już po szóstym miesiącu życia
Autorem artykułu jest Isa
Zabawki drewniane mogą być idealnym prezentem dla dziecka już po szóstym miesiącu życia. Jednak nie każda drewniana grzechotka nadaje się do zabawy dla tak młodego dziecka.
W pierwszych trzech miesiącach po urodzeniu, niemowlak nie interesuje się zabawkami. On się interesuje twarzami, głosami osób swojego bliskiego otoczenia, własnymi rączkami.
Po upływie trzech miesięcy, zabawki zaczynają odgrywać rosnącą rolę w jego codziennym życiu. Niemowlę uczy się chwytać, rozróżni kolory, uważnie słucha i reaguje na dźwięk pozytywek i grzechotek.
Rodzice są wtedy odpowiedzialni za czegoś bardzo ważnego: muszą dobierać odpowiednie zabawki dla swojego dziecka. Zabawki drewniane, takie jak drewniane grzechotki, są idealnym prezentem dla dziecka już od szóstego miesiąca życia. Zabawki drewniane rozwijają wyobraźnię i precyzję malucha, świętnie nadają się jako gryzak dla ząbkującego malucha, są ciepłe w dotyku.
Można jednak mieć wątpliwości, czy są bezpieczne dla tak młodego dziecka. Zabawki drewniane są przecież twarde, i co ważniejsze są malowane, składają się często z różnych mniejszych części, które dziecko mogłoby połykać. Słyszymy i czytamy wszędzie, że zabawki drewniane są ekologiczne i naturalne, co nam daje wrażenie, że są również bezpieczne. Nie zawsze jednak tak jest. Jak młodzi rodzice mogą wiedzieć, którą zabawkę wybierać? Zabawki drewniane, tak jak pluszowe lub plastikowe zabawki, są bezpieczne jeżeli:
• są przeznaczone dla dzieci od szóstego miesiąca, co można sprawdzić na opakowaniu;
• nie zawierają małych elementów, tzn. takich które dziecko mogłoby połykać;
• nie zawierają substancji toksycznych, i zostałe malowane odpowiednymi farbami i lakierami;
• są atestowane, sprawdzone przez fachowców, i spełniają wszystkie podstawowe normy unijne i krajowe.
Takie zabawki drewniane oferują kilka firm m.in. w Polsce, w Niemczech lub we Francji. Ich zabawki są wyprodukowane w Europie często z drewna bukowego lub brzozowego i są malowane ekologicznymi farbami, dzięki czemu niemowlę może je bezpieczne wziąć do buzi. To są zabawki proste w swojej konstrukcji, i przez to niezawodne. Oczywiście oni posiadają wszystkie wymagane w Europie i w Polsce certyfikaty jakości oraz bezpieczeństwa.
---Sklep Dadum.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Usypianie niemowląt
Kiedy dziecko nie chce zasnąć, czyli sposoby na sen dziecka
Autorem artykułu jest Agata Ogrodnik
Jeśli szukasz sposobów na spokojny sen dziecka, skorzystaj z metod sprawdzonych na tysiącach dzieci. Usypianie dziecka nie musi być koszmarem, jeśli wiesz jak się do tego zabrać, by uniknąć niepotrzebnych błędów.
Usypianie dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Horror nieprzespanych nocy może nas jednak ominąć. Wiele dzieci spokojnie przesypia noc już niemal od pierwszych tygodni życia. Nie decydują o tym szczęście, czy też niezwykle spokojna natura dziecka, ale odpowiednie warunki i nawyki kształtowane przez rodziców. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, a noce staną się czasem na odpoczynek. 6 - 7 godzin snu od pierwszych dni życia dziecka, to dla wielu rodziców marzenie, które wydaje się być nieosiągalne. Tymczasem jest to możliwe i wcale nie takie trudne.
Gdzie układać dziecko do snu?
Już od pierwszych dni życia dziecka należy przyzwyczajać je do własnego miejsca na sen. To może być własny pokój, ale także sypialnia rodziców. Ważne, by było to miejsce odosobnione, oddalone od gwaru codziennych zajęć. W ten sposób zapewniamy dziecku nie tylko komfort, ale uczymy je uspokajania się i przebywania samemu, a co ważniejsze zasypiania bez obecności dorosłych.
Łóżeczko czy łóżko rodziców?
Wielu rodziców chętnie zabiera dziecko do własnego łóżka. Ta bliskość dziecka choć urocza i wygodna, może być jednak bardzo niebezpieczna. O to, czy spać wspólnie z dzieckiem wciąż toczą się spory. Poza kwestią bezpieczeństwa pojawia się jeszcze jeden problem – jak później odzwyczaić maleństwo od łóżka rodziców? Czy pozostaje nam więc łóżeczko? Dla dziecka jest ono bezpieczniejsze, ale dla rodziców, zwłaszcza karmiącej mamy, mniej wygodne. Dobrym rozwiązaniem są, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, przenośne łóżeczka, kołyski i łóżeczka z opuszczanym bokiem. Możemy je ustawić tuż obok łóżka rodziców, co gwarantuje nam bliskość z dzieckiem bez niepotrzebnego ryzyka.
Temperatura otoczenia
Nie może być zbyt wysoka. Idealna temperatura do spania to 18-20 stopni. Wyższa może powodować przegrzanie, zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, a także powoduje wysuszenie błon śluzowych nosa. Dla dziecka jest to dyskomfort, a dodatkowo zwiększa się jego podatność na infekcje. Pamiętać należy o wietrzeniu pokoju, a latem o zasłanianiu okna i ewentualnym włączeniu wentylatora, aby uniknąć nadmiernego nagrzania pomieszczenia.
Jaka pościel?
Dla małego dziecka najlepsza jest ta ze 100% bawełny. Przez pierwszy rok spokojnie możemy odłożyć do szafy wszelkie poduszki. Dziecko ich nie potrzebuje, a wręcz są niewskazane ze względu na kręgosłup i niebezpieczeństwo uduszenia. Aby rozprawić się z roztoczami pościel należy prać w temperaturze 15 stopni i odkurzać materac.
Co zrobić kiedy dziecko płacze?
Trzeba utulić, aby czuło się bezpiecznie. Można je wziąć na chwilę na ręce, pogłaskać, a gdy się uspokoi, odłożyć do łóżeczka i pozwolić zasnąć samodzielnie. Jeśli znowu zacznie płakać czynność powtarzamy do skutku. Z czasem tych powtórek będzie coraz mniej, aż doczekamy się chwili, kiedy zaśnie samo, bez płaczu. Istotne jest, aby spokojne już dziecko zawsze odkładać do łóżeczka i pozwolić zasnąć samemu. Nie powinniśmy go usypiać nosząc na rękach. Łatwo przyzwyczai się do tego dobrodziejstwa i będziemy musieli pogodzić się z takim schematem przez kolejne miesiące, lata i kilogramy…
Kiedy położyć dziecko do łóżeczka?
Ważne, aby znalazło się tam tuż przed zaśnięciem. Sygnałem dla nas powinno być ziewanie. Nie wolno przegapić momentu, kiedy dziecko staje się senne, bo wówczas będzie zmęczone i zaśnie dopiero wtedy, gdy będzie już wyczerpane płaczem. Pamiętajmy, że niemowlę potrzebuje około 20 minut, aby spokojnie zasnąć i nie należy tego procesu przyspieszać.
Skuteczne owijanie i kojące dźwięki
Przez pierwszych sześć tygodni wskazane jest owijanie dziecka, tak aby nie rozbudzały go własne rączki. Ciasna pozycja jest mu dobrze znana i czuje się wtedy bezpieczne. Przydatne są także odgłosy, które dziecko zna jeszcze z życia płodowego, a więc odgłos bicia serca, czy szum przelewającej się wody. Niektóre kołyski i zabawki są wyposażone w takie dźwięki.
Znaczenie rytuałów
Dzieci lubią schematy, dlatego tak ważne jest, by zapewnić im powtarzalność codziennych czynności. Kąpiel o zbliżonej porze, przyciemnione światło przed nocnym wypoczynkiem, ta sama melodia czy inne stałe elementy pozwalają dziecku skojarzyć te zdarzenia ze zbliżającym się czasem na sen.
Jedzenie – aktywność – sen
Droga do snu powinna mieć właśnie taki przebieg. Nie kładziemy dziecka spać tuż po karmieniu. Przed położeniem do łóżeczka jest czas na aktywność – rozglądanie się, uśmiechy, ”rozmowę” z rodzicami, przyglądanie się ulubionej zabawce itp. Kiedy widzimy, że dziecko zaczyna być senne przenosimy je do łóżeczka.
Gdzie szukać wskazówek?
Niezastąpionym przewodnikiem jest książka Jak usypiać? Wszystko o zdrowym śnie niemowląt i maluszków. Metody w niej zawarte, wypróbowane i sprawdzone w tysiącach przypadków, pomogą zrozumieć rytm snu dziecka. Znajdziemy tam odpowiedź na ważne i tak bardzo nurtujące rodziców pytania:
- jak radzić sobie z wieczornymi awanturami w łóżeczku, wczesnym porannym budzeniem się, lękiem przed ciemnością i koszmarami?
- dlaczego niektóre przyzwyczajenia związane z karmieniem i zasypianiem w czasie dnia źle wpływają na sen nocny?
- jak karmić niemowlę lub maluszka, by uniknąć nocnego budzenia się wywołanego przez głód lub kolkę?
Gina Ford, największa specjalistka od wychowania dzieci w Wielkiej Brytanii udziela nieocenionych porad na temat tego, jak rozwiązywać najczęstsze problemy z tym związane i jak ich unikać.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl